Бектеши денеска во работна посета на Брисел

t

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска е во работна посета на Брисел, каде ќе се обрати на првиот билатерален состанок со Европската Унија од Кластер 2 за внатрешен пазар.

Како што информира Министерството за економија, билтералниот состанок што ќе се одржи денеска се однесува за Поглaвјето 3 – „Право на основање и слобода на давање на услуги”, за кое координатор е Министерството за економија.

Во овој клстер, како што се наведува, се и Поглавјата – „Слободно движење на стоки”, „Интелектуална сопственост”, „Заштита на конкуренција”.

Во рамки на посетата, како што е најавено, министерот Бектеши ќе оствари средба со еврокомесарката за енергетика на Европската Унија Кадри Симсон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО МЕТРО ВО БРИСЕЛ?!

На социјалните мрежи се споделуваат информации за…

Вучиќ по состанокот во Брисел: Очекувано тежок…

Српскиот претседател Александар Вучиќ го оцени како…

Шведскиот амбасадор во Косово нема надеж: Мали…

Шведскиот амбасадор во Косово, Јонас Вестерлунд денеска…

Брисел: Неправедно нè обвинуваат дека не даваме…

Специјалниот пратеник на ЕУ за Сирија Дaн…

Ова важи за Зеленски – ЕУ со…

Работата на политичарите често вклучува позирање пред…