Бектеши за извозот на зејтин во Албанија: Имаме производствени капацитети

t

Министерот за економија, Крешник Бектеши во „10 минути“ на ТВ21 рече дека во јавноста има погрешен впечаток дека земјава се снабдува со материјали за производство на нафта од Србија. Бектеши вели дека Северна Македонија се снабдува со суровини главно од Бугарија и Украина, притоа кажувајќи дека имаме доволно количества за производство и како резултат на тоа е одлучено земјата да извезува нафта во регионот.

„Заедно мораме да управуваме со кризите како регион, да бидеме солидарни, да ја зголемиме трговијата меѓу нашите земји, видовме дека е соодветно, во консултација со локалните производители да овозможиме извоз на рафинирано масло за јадење и секако во однос на нерафинирано масло и сончоглед, во моментов. ја имаме потребната количина за производство“, рече Бектеши.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…

Само со пријава ќе може да се…

Ние ќе бидеме таму за да воспоставиме…

МВР најостро ги осудува лагите дека бугарска…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…