Бектеши: Има простор за намалување на цените

t

Треба да бидеме искрени и на граѓаните да им ги кажеме информациите такви какви што се. 5% намалување на производ што е 30 денари е 1,5 денари. За да не правиме наслови дека има намалување само од еден денар. Од 150 денари ако е, намалувањето ќе биде 7 или 7,5 денари, во зависност од производот. Не значи дека сите производи ќе се намалат 10 денари. Треба да им се објасни на граѓаните дека станува збор за намалување од 5 до 10%, порача денеска министерот за економија, Крешник Бектеши на прес-конференција во владата.

Според неговите зборови, владата и министерството за економија се задоволни што има намалување на производите по одлуката за замрзнување на маржите до 30-ти септември.


-Дали има простор за уште намалување? Има простор, потенцира Бектеши.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведен крадец во Прилеп

На плоштадот „Методија Андонов Ченто” во Прилеп,…

,,До кога ќе ги снемува спортските брендови”?

Македонскиот ракометен првак и најтрофеен клуб Вардар…

Европски аналитичари: Бугарија се изживува со Македонија…

Битолчанецот Божидар Бижиновски накратко на неговиот Фејсбук…

Има надеж и за Македонија, Борел: ЕУ…

Шефот на  европската дипломатија,  Жозеп Борел, изјави…

(Видео) Џозеф: Бугарија како Русија, сличен пристап,…

Пристапот на Бугарија кон Македонија е сличен…