Бектеши на онлајн состанок ќе ја договара цената на струјата од Бугарија

t

Денеска министерот за економија Бектеши на онлајн состанок со неговите бугарски колеги ќе се обиде да договори цена за увезената струја од Бугарија.

Разговорите доаѓаат кога расте стравот и загриженоста, не само кај нас, туку и во целата Европска унија дека цените на енергенсите ќе уриваат историски рекорди.

Претходно опозицијата обвинуваше дека цената која ја договара минстерството е превисока, се спомнуваа цени од 300 до 400 евра за мегават час, но ваквите суми беа демантирани од министерот Бектеши кој апелираше да не се крева паника во јавноста и дека министерството договара цена пониска од берзанската.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Котлар: Она што ни го кажуваат членовите…

Историските вистини не се потребни во политичката…

Милотинова: Белград и Москва немаат интерес Македонија…

Ниту Белград ниту Москва немаат интерес Бугарија…

“Македонски Бугарин” од Охрид: Бугарските клубви се…

Антибугарската реторика се засили во Република Македонија…

Член на комисијата потврди: Бугарските историчари инсистираат…

Не работиме на утврдување на статусот на…

ЛЕВИЦА БАРА ИТЕН ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ СО…

ЛЕВИЦА НА СЕДНИЦА НА ЦК ГО РЕАФИРМИРА…