Бектеши на онлајн состанок ќе ја договара цената на струјата од Бугарија

t

Денеска министерот за економија Бектеши на онлајн состанок со неговите бугарски колеги ќе се обиде да договори цена за увезената струја од Бугарија.

Разговорите доаѓаат кога расте стравот и загриженоста, не само кај нас, туку и во целата Европска унија дека цените на енергенсите ќе уриваат историски рекорди.

Претходно опозицијата обвинуваше дека цената која ја договара минстерството е превисока, се спомнуваа цени од 300 до 400 евра за мегават час, но ваквите суми беа демантирани од министерот Бектеши кој апелираше да не се крева паника во јавноста и дека министерството договара цена пониска од берзанската.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да не беше Русија кој ќе ви…

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија…

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок…

Бугарските медиуми попладнево објавија дека тамошниот технички…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Ова е веќе лудило: Бугарија со нота…

 Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати…