Објавено на:

Белата Куќа му одговори на Порошенко: Бајден нема намера да патува во Украина

t

Прес-секретарот на Белата куќа, Џен Псаки рече дека американскиот претседател Џо Бајден „нема планови“ да отпатува во Украина оваа недела додека престојува во Европа на вонредни итни самити.

-Патувањето ќе биде фокусирано на продолжување на собирањето на светот за поддршка на украинскиот народ и против инвазијата на претседателот Путин на Украина, но нема планови за патување во Украина, напиша таа на Твитер.

Претходно поранешниот украински претседател, Петро Порошенко го повика Бајден да ја посети Украина во знак на солидарност наместо да демонстрира лидерство од далеку.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…