Објавено на:

Белата куќа му порача на Киев: „Сè што побаравте, добивте“

t

САД им дадоа на Украинците се што побараа за да извршат контраофанзива, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби, пренесува ТАСС.

„Сè што побара украинската армија за контраофанзива, го доби од САД, од нашите сојузници и партнери“, рече Кирби на брифингот, нагласувајќи дека американската поддршка „е без преседан, историска и во голема мера обезбедува напредок на операција“.

Белата куќа денеска ќе го објави составот на новиот пакет оружје и муниција подготвен за испорака во Киев.

Медиумите претходно објавија дека администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден во моментов не планира да ја објави својата одлука дали ќе испорача ракети со долг дострел на Киев за време на посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на Вашингтон, која е закажана за денеска.

Како што беше наведено, Киев долго време бараше ваков тип на оружје, а украинските власти се надеваа дека претседателот Бајден следната недела ќе ја одобри испораката на воено-тактичкиот ракетен систем ATACMS, систем за наведување ракетен систем земја-земја со дострел од над 400 километри.

Кремљ предупреди дека снабдувањето со ракети со долг дострел ќе биде црвена линија, а слични предупредувања стигнаа и од Москва во однос на другите видови оружје.

Велика Британија и Франција веќе обезбедија ракети со долг дострел „Storm Shadow“, кои летаат до 240 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Aмериканската потпретседателка: Америка нема да дозволи раселување…

Потпретседателката на САД Камала Харис, која е…

Процесот за уставните измени не завршува на…

Седницата за уставните амандмани е отворена, дневниот…

Трамп остана без имунитет во случајот за…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нема имунитет…

Kулеба изненадува: Односите меѓу Украина и Србија…

Перспективата на односите меѓу Украина и Србија…

Изгубени сме биле во преводот – Битиќи…

Погрешно е протолкувана изјавата на поранешниот генералниот…