Објавено на:

Белата Куќа сега се заканува со одмазда за Кина ако не ги почитува санкциите за Русија

t

САД навестија одмазда против Кина доколку aко не ги почитува санкциите воведени кон Русија по нејзиниот напад врз Украина на крајот од минатиот месец. Пекинг, во меѓувреме, постојано тврдеше дека економските ограничувања само ги влошуваат конфликтите.

За време на брифингот со новинарите во понеделникот, портпаролката на Белата куќа Џен Псаки беше прашана дали санкциите ќе ја турнат Москва во подлабоки врски со Пекинг.


„Тие не можат да го пополнат влијанието на овие санкции од Кина. Едноставно не е можно “, тврди Псаки. „Сега, исто така, видовме дека Кина се придржува до санкциите што беа воведени.

Во исто време, Псаки истакна дека Пекинг се воздржа кога Генералното собрание на ОН гласаше за осуда на рускиот напад врз Украина минатата недела.

„Ако тие не се придржуваат до санкциите, ние секогаш ги имама решение, јасно е дека имаме средства да преземеме чекори, но тоа е она што го видовме до денес“, рече портпаролот на Белата куќа.

Кина го поддржа дипломатското решение на конфликтот и постојано зборуваше против економските ограничувања. „Длабоко сме загрижени поради постојано зголемувањето на едностраните санкции, кои не се основен и ефикасен начин за решавање на проблемот“, рече во понеделникот Џанг Јун, претставник на Кина во ОН. „Тие ќе имаат сериозни хуманитарни последици и прелевачки ефекти што ќе им наштетат на другите земји.

Зборувајќи со новинарите истиот ден, кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ја нарече Москва „најважниот стратешки партнер на неговата земја“. Пријателството меѓу двајцата е „железно“, рече тој.

Многу земји, вклучувајќи ги САД, ОК и земјите-членки на ЕУ, воведоа опсежни санкции кон Русија како одговор на нејзината воена кампања започната против Украина на 24 февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот апостол и евангелист Јован Споменот на…

Лукаревска: Не е патриотски да се бараат…

Треба да има лидерска средба, но на…

Унгарија предлага ембарго на поморските пратки руска…

Унгарскиот министер за надворешни работи рече дека…

Борел: Храната ќе станува се поскапа

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, уште…