Објавено на:

Белгискиот премиер доби 100.000 потписи за намалување на цените на горивата

t

Белгиските политичари поднесоа петиција до кабинетот на премиерот Александре де Кро со барање цената на бензинот да се намали на 1,4 евра за литар, изјави лидерот на белгиската Лабуристичка партија Раул Хедебу.


„Му предадовме 100.000 потписи на премиерот кои поддржуваат ограничување на цената од 1,4 евра за литар.

Што очекува, владата да преземе нешто? Ќе продолжиме да вршиме притисок врз реалните намалувања на цените“, напиша Хедебу на Твитер.


Претходно тој предложи да се намалат акцизите на бензините за да се постигнат прифатливи, според него, цени на бензинските пумпи. Истовремено, се предлага намалувањето на буџетските приходи да се компензира на сметка на енергетските компании кои значително ги зголемија приходите во услови на поскапување на горивата.

Во средата се дозна дека цената на бензинот АИ-95 порасна на рекордни за Белгија 2,14 евра за литар. Белгиските медиуми стравуваат од натамошни поскапувања поради одлуката на Европската унија да воведе делумно ембарго на испораките на нафта од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

РКЕ утре ќе носи одлука за цените…

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги…

Белгија и Иран ќе си разменуваат затвореници

Белгиските пратеници доцна синоќа дадоа „зелено светло“…

Ново покачување?! РКЕ денес носи одлука за…

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува…

Белгија одобри членство на Финска и Шведска…

Советот на министри на Белгија официјално го…

Путин “ги шкртна” непријателските земји: Потпиша указ…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…