Белгискиот премиер по говорот на Путин: Земјите од ЕУ да не долеваат масло во огнот

t

Белгискиот премиер Александар де Кро по говорот на рускиот претседател Владимир Путин ги повика земјите од ЕУ да останат смирени и да не долеваат масло на огнот.


„Мораме да одговориме со смиреност, нема потреба да долеваме масло на огнот. Не смееме да провоцираме“, рече Де Кро. Во исто време, тој изјави дека е неопходно да се задржи ставот за Украина и да продолжи да и дава помош. Според него, Белгија веќе и пружила помош на Украина за 55 милиони евра и ќе продолжи да го прави тоа.

Претходно во средата претседателот на Русија имаше обраќање до Русите за ситуацијата во Донбас и текот на специјалната операција. Тој изјави дека Русија ќе ги поддржи одлуките на референдумите на регионите ЛНР, ДНР, Запорожје и Керсон и најави делумна мобилизација во Руската Федерација, нарекувајќи ја одлука која е целосно адекватна на сегашните закани.

Според него, целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија, Западот се обидува да потисне суверени, независни центри на развој, да ја уништи нашата земја. Според претседателот на Руската Федерација, западните земји го притискаат Киев да ги пренесе воените операции на територијата на Русија. Тој исто така истакна дека Западот ја преминал секоја линија во својата антируска политика, постојано слушаме закани против Русија.


Русија претходно испрати нота до земјите од НАТО поради испораката на оружје за Украина. Министерот за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија. МНР соопшти дека земјите од НАТО „играат со оган“ со тоа што и доставуваат оружје на Украина. Претседателскиот портпарол Дмитриј Песков истакна дека испумпувањето на Украина со оружје од Запад не придонесува за успех на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Путин со коментар за конфликтот во Нагорно-Карабах

Москва прави се` за да се заштитат…

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…

Ковачевски-Лајчак: Македонија да го задржи европскиот курс

Премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за европски…

ЕУ побара од Полска, Унгарија и Словачка…

Европската комисија ги повика Полска, Унгарија и…