Белгискиот премиер: Уште неколку вакви недели и следи целосен колапс на европската економија

t

Белгискиот премиер: Следуваат уште неколку вакви недели и целосно затворање на европската економија

Белгискиот премиер Александре Де Кроа предупреди дека Европа мора веднаш да дејствува за да се справи со енергетската криза или да ризикува фундаментален економски колапс од кој европскиот блок тешко ќе се опорави.

„Вакви неколку недели и европската економија едноставно целосно ќе запре. Закрепнувањето од тоа ќе биде многу покомплицирано од денешната интервенција на пазарите на гас“, изјави Де Кро во интервју за Блумберг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија одговори на санкциите: “Отсега Европа ќе…

Русија го отфрли воведувањето на западното ограничување…

Финската премиерка: Европа не е доволно силна…

Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј…

Левица: Лихвобанкарите од 2010 година досега оствариле…

Додека банките бележат рекордни профити СДС и…

Лукаревска од Липково: Очекуваме економски раст и…

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска денеска…

Димитриевски: Ние сме Европејци и ќе завршиме…

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски е…