Објавено на:

Белгија воведе задолжителен карантин за заразените со мајмунски сипаници

t

Земја членка на ЕУ стана прва што нареди карантин против мајмуни сипаници.

Белгиската група за проценка на ризик објави 21-дневен карантин за пациентите со мајмунска сипаница, откако на три лица во земјата им беше дијагностициран вирусот.

Уште еден случај на мајмунска сипаница беше дијагностициран во неделата, откри вирологот Марк Ван Ранст на социјалните мрежи.

Тој истакна дека, како и претходните случаи, дотичниот поединец бил поврзан со меѓународниот геј-фетиш фестивал Darklands, кој се одржал во Антверпен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Терористот од Брисел е убиен, се бараат…

Белгиските власти потврдија дека официјално е идентификувано…

Белгија ќе користи специјален дрон за транспорт…

За прв пат во Белгија патнички дрон…

Со фалсификувани македонски возачки направиле еден куп…

Министерството за внатрешни работи информира дека Единицата…

Украински бегалец освоил 500.000 евра на лотарија…

Бегалец од Украина освоил премија од 500.000…

Пендаровски е во посета на Белгија: Ќе…

Претседателот Стево Пендаровски, кој престојува во посета…