Објавено на:

Белгија воведе задолжителен карантин за заразените со мајмунски сипаници

t

Земја членка на ЕУ стана прва што нареди карантин против мајмуни сипаници.

Белгиската група за проценка на ризик објави 21-дневен карантин за пациентите со мајмунска сипаница, откако на три лица во земјата им беше дијагностициран вирусот.

Уште еден случај на мајмунска сипаница беше дијагностициран во неделата, откри вирологот Марк Ван Ранст на социјалните мрежи.

Тој истакна дека, како и претходните случаи, дотичниот поединец бил поврзан со меѓународниот геј-фетиш фестивал Darklands, кој се одржал во Антверпен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белгија и Иран ќе си разменуваат затвореници

Белгиските пратеници доцна синоќа дадоа „зелено светло“…

Белгија одобри членство на Финска и Шведска…

Советот на министри на Белгија официјално го…

Бриселскиот аеродром затворен поради протести

Протестите низ Белгија поради зголемените трошоци за…

Белгија отвори „Музеј на размислување“

Универзитетот на Гент, Белгија, отвори нов научен…

Белгискиот премиер доби 100.000 потписи за намалување…

Белгиските политичари поднесоа петиција до кабинетот на…