Белгија го повлече целокупното производство на Киндер чоколади

t

Белгиските власти го прекинаа производството на Киндер чоколадите во фабриката во Арлон, откако матичната италијанска компанија „Фереро” достави „недоволни информации” за неодамнешното труење со салмонела во Европа.

Белгиската агенција за безбедност на храна денеска го повлече целокупното производство на Kinder Surprise, Kinder Mini Eggs, Kinder Surprise Maxi од 100 грама и Киндер чокобонбони произведени во Арлон.


Европската агенција за безбедност на храната и Европскиот центар за превенција и контрола на болести соопштија дека од 5 април досега се идентификувани најмалку 134 случаи на салмонела, главно кај деца, во најмалку седум земји, а кои се поврзани со чоколадните јајца Kinder Surprise.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Белгиски активисти дојдоа на првомајските протести…

Активисти во Белгија на првомајските демонстрации дојдоа…

(Видео) Големи протести во Белгија: Синдикатите бараат…

Стотици белгиски синдикални активисти се собраа пред…

Русија протера 15 холандски и неодреден број…

Русија денеска протера 15 холандски и неодреден…

Белгија го повлече целокупното производство на Киндер…

Белгиските власти го прекинаа производството на Киндер…

Превентивно се повлекуваат Киндер јајцата од продажба…

Агенцијата за храна превентивно повлекува киндер јајца…