Објавено на:

Белгија одобри членство на Финска и Шведска во НАТО

t

Советот на министри на Белгија официјално го одобри нацрт-законот за пристапување на Финска и Шведска во Северноатлантската алијанса (НАТО) поради нивното барање за приклучување по руската инвазија на Украина.

Во петокот попладне беше објавено дека на предлог на премиерот Александар Де Кро и министерот за одбрана Лудивин Дедондер, Советот на министри го одобрил нацрт-законот за пристапување на двете земји, откако Турција се откажа од своето противење на нивното барање за членство.

„Фактот што Финска и Шведска се приклучуваат на НАТО го прави европскиот континент побезбеден“, рече Де Кро во изјавата по објавувањето. „Некои луѓе се надеваа дека ќе нè растргнат. Резултатот е дека никогаш не сме формирале пообединет блок од денес, а НАТО е посилен од кога било“, пишува Брисел тајмс.

Финска и Шведска официјално побараа да се приклучат на трансатлантската алијанса во мај по руската инвазија на Украина, барање кое беше поддржано од Белгија.

Претходно оваа недела, за време на самитот во Мадрид, сите земји-членки на алијансата се согласија официјално да ги поканат Финска и Шведска да се приклучат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Макрон ги потпиша протоколите за влез на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ги потпиша протоколите…

Додик: Босна и Херцеговина не побара посебни…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик денеска…

НАТО развива посебен план за Босна и…

НАТО го информираше Министерството за надворешни работи…

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Повеќе од половина од Србите се против…

Повеќе од половина од српските граѓани кои…