Објавено на:

Белгија ќе фрли над милион вакцини до крајот на летото

t

Белгискиот дневен весник „Ле Соар“ открива дека Белгија ќе фрли 436.800 дози на вакцината на АстраЗенека затоа што им е поминат рокот, јавува дописничката на МИА од Брисел.

На половина милион дози им поминува рокот на 31 мај, додека во текот на летото уште 800 илјади дози на Модерна и 90 илјади на Фајзер ќе се најдат во медицинскиот отпад. Ова е првпат Белгија да мора да се ослободи од вакцини против Ковид-19 со поминат рок, тврдат властите. Пред неколку дена, вакцини со поминат рок беа испратени во Украина.


Вкупно 1,3 милиони дози вакцини ќе бидат фрлени затоа што не биле аплицирани, додека цели континенти остануваат невакцинирани поради одбивањето на богатите земји да ги ослободат вакцините од комерцијални патенти.

Белгиските власти се обидуваат да ја релативизираат оваа одлука преку споредба со соседните земји, бидејќи Франција минатиот месец фрли над три милиони дози на АстраЗенека.

Весниокот „Ле Соар“ потсетува на француско новинарско истражување во весникот Ле Монд кое откри дека Нигерија стана главен примач на вакцини со поминат рок од цел свет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белгија одобри членство на Финска и Шведска…

Советот на министри на Белгија официјално го…

ЕУ им испорачува вакцини против мајмунски сипаници…

Европската комисија денеска соопшти дека до сите…

Бриселскиот аеродром затворен поради протести

Протестите низ Белгија поради зголемените трошоци за…

Белгија отвори „Музеј на размислување“

Универзитетот на Гент, Белгија, отвори нов научен…

Белгискиот премиер доби 100.000 потписи за намалување…

Белгиските политичари поднесоа петиција до кабинетот на…