Објавено на:

Белгија ѝ сврте грб на ЕУ: Нема да усвоиме санкции што ќе не направат послаби

t

Премиерот на Белгија, Александар де Крој изјави дека не поддржува целосно откажување на ЕУ од нафтата и гасот од Русија.

„Главниот принцип што ја води Европската Комисија е дека санкциите треба да имаат најмногу последици за Русија, а не за Европа. Ние не сме во војна со самите себе. Нема да донесеме мерки што ќе не направат послаби. Тоа би имало катастрофални последици за европските економија.“ Непотребно е нешто такво“, рече тој пред почетокот на самитот на ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…

Полни раце работа за МВР: 171 казна…

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

ЕУ ќе воведе нови санкции за Русија…

Европската унија ќе воведе нови санкции, лични…

Санкционирани 254 возачи за едно деноноќие: Најголем…

Во текот на вчерашниот ден (20.9.2022) Министерството…