Белорусија го претстави новиот оклопен транспортер: Вози со брзина од 110 km/h, плива со 10 km/h

t

Фабриката за трактор на тркала Минск на форумот Армија 2022 година во регионот на Москва го демонстрира оклопниот транспортер МЗКТ-690003 (В-2) – возилото е претставено во целосна големина – ова е првиот тестиран прототип, јавува дописникот на РИА Новости.


Максималната брзина на возилото, како што беше кажано за дописникот на агенцијата на штандот на ОЈСЦ МЗКТ, е 110 км на час, максималната брзина на пливање е 10 км на час, автомобилот тежи 22 тони. Како што беше кажано за РИА Новости на штандот на компанијата, автомобилот беше претставен минатата година, на Army-2022 веќе е прикажан како прототип кој ги поминал сите потребни тестови и е подготвен за продажба.

Возилото има целосно заварено оклопно тело, а во оклопниот транспортер се вградени и седишта за апсорпција на енергија и суспендиран под, што овозможува омекнување на ударниот бран за време на експлозија. Возилото е наменето за пренос на персонал и, покрај тоа, може да обезбеди огнена поддршка на воздушните единици во битка, како и да се спротивстави на оклопните возила.

Меѓународниот воено-технички форум „Армија-2022“ се одржува од 15 до 21 август. За него се планирани околу 300 настани, кои се одржуваат во објектите на Патриот парк, на полигонот Алабино, аеродромот Кубинка, како и во сите воени области и Северната флота – вкупно во повеќе од 30 региони на Русија . На форумот учествуваат воени делегации од 72 земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија и Белорусија не добија покана за…

Велика Британија не повика претставници на Русија,…

Лукашенко одобри потпишување на важен договор со…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко го одобри…

Белорусија го претстави новиот оклопен транспортер: Вози…

Фабриката за трактор на тркала Минск на…

Белоруски опозиционер се буни: Москва го користи…

Русија ја користи Белорусија за да ги…