Белорусија забрани увоз на храна од Македонија

t

Белорусија воведе ембарго на стоки од „непријателски земји“, а меѓу нив се најде и Македонија.

Власта ја усвоила оваа мерка како одговор на петтиот пакет санкции на Европската Унија. Декрет за ова прашање беше усвоен на 7 декември 2021 година и влијае на „широк опсег на стоки произведени во земји кои според Минск спроведуваат дискриминаторска политика и непријателство“.

Забраната нема да важи за производи увезени од белоруските граѓани за лична употреба, како и за храна за бебиња и многу други. Сепак, Минск се закани дека ќе ја прошири листата на забранети стоки „во случај на натамошни деструктивни дејства“ против Белорусија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Жешка пролет: Русија распоредува тактичко нуклеарно оружје…

Москва и Минск се договорија за распоредување…

Во понеделник ќе се одлучува за замрзнување…

Задутре ќе се одлучува дали ќе се…

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

До петок ќе завршат анализите за цените…

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува до…