Објавено на:

Белорусија негира: Нема мобилизација на војници во нашата Армија

t

Мобилизацијата во вооружените сили на Белорусија не се спроведува, во поканите од воените комесаријати се информираат граѓаните за учество во планираните настани, соопшти прес-службата на републичкото Министерство за одбрана.


„Во моментов, активностите за мобилизација не се спроведуваат во вооружените сили на Република Белорусија за мобилизациски активности во државата“, се вели во пораката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко: Белоруската и руската војска можат да…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко на состанокот…

Лукашенко: Ако некој нè нападне ќе одговориме…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека во…

Белорусија ја обвини Украина за предизвикување инцидент…

Белоруската гранична стража обвини дека камера на…

Што се случува? Белорусија го зголеми полициското…

Белорусија го зголеми присуството на полицијата на…

Лукашенко се пофали: Банкарскиот систем ги издржа…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…