Белорусија тврди дека полски воен хеликоптер го нарушил нејзиниот воздушен простор!

t

Полски воен хеликоптер го нарушил белорускиот воздушен простор, соопшти Граничниот комитет на Белорусија.

Полскиот воен хеликоптер Ми-24 ја преминал државната граница летајќи на екстремно мала надморска височина, прелетал околу 1.200 метри над територијата на Белорусија и потоа се вратил, соопшти Комитетот.

„Белоруските граничари денеска забележаа повреда на воздушниот простор на Белорусија од страна на Полска во областа Берестовиќ во областа Гродно“, се наведува во соопштението за медиумите, пренесува Танјуг.

Белоруското Министерство за надворешни работи соопшти дека го повикало на разговор началникот на полската амбасада и побарал истрага за овој инцидент, пренесува Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови детали за корупцискиот скандал во Европскиот…

Мароканскиот амбасадор во Полска е обвинет за…

Украинскиот градоначалник ја повика Полска да ја…

Помошта на Варшава за Киев во услови…

Полска се противи на армијата на ЕУ

Полска сака Вашингтон да управува со безбедноста…

Киев: Демонстрантите во ЕУ ја блокираа помошта…

Полските превозници ја запираат испораката на гориво…

Полските камионџии ги блокираа граничните премини со…

Камионџиите од Украина се ослободени од дозволи…