Објавено на:

Белорусија ќе дозволи транзит на украинското жито кон Литванија

t

Белорусија во петокот им потврдила на Обединетите нации дека без никакви услови ќе се согласи на транзит на украинските житарки преку својата територија за да можат да се извезуваат преку литванските пристаништа, соопштија од светската организација.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, се сретнал претходно во петокот во Њујорк со заменикот на белорускиот министер за надворешни работи Јуриј Амбразович, ги информираше новинарите по состанокот портпаролот Стефан Дужарик.

Белорускиот дипломат притоа „го повтори барањето на неговата влада да можат да извезуваат нивни ѓубрива, коишто во моментов се под санкции“, додаде Дужарик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден рекол за Харадинај дека е Џорџ…

Дали тие што го водат својот народ…

Вереницата на Роналдо со шокантно тврдење: Ни…

Кристијано Роналдо и неговото семејство неодамна се…

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека…

Бајден ќе го пропушти крунисувањето на Чарлс…

Бајден ќе го пропушти крунисувањето на кралот…

Ахмети до “огнените”: Фракции не се дозволени!

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска по…