Бербок: Германскиот народ продолжува да ја поддржува Украина

t

Во интервју за Си-ен-ен на Генералното собрание на Обединетите нации на 25 септември, германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок рече дека германското општество продолжува да ја поддржува Украина.

На прашањето дали германската поддршка за Украина заостанува поради економските проблеми, Бербок одговори со големо „не“.

„Во вакви времиња, мора да ја донесете вистинската одлука да ја поддржите Украина“, рече Бербок, додавајќи дека одговорноста на политичкото раководство е да најде решенија и да креира социјални програми за да ги надомести економските недостатоци.

Германија е најголемиот светски снабдувач на воена помош за Украина, по САД. До моментот кога Русија ја започна својата целосна инвазија, Германија исто така беше во голема мера зависна од рускиот увоз на енергија. Германија престана да увезува руска нафта и гас во јануари 2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Maкедонија полека но сигурно ја снемува… Негативен…

Според податоците на Државниот завод за статистика,…

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК…

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени…

Aмериканската потпретседателка: Америка нема да дозволи раселување…

Потпретседателката на САД Камала Харис, која е…

Процесот за уставните измени не завршува на…

Седницата за уставните амандмани е отворена, дневниот…

Трамп остана без имунитет во случајот за…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нема имунитет…