Објавено на:

Бербок: Кажувам јасно и недвосмислено, Германија ќе престане да увезува руска нафта до крајот на оваа година

t

Германија ќе престане да увезува нафта од Русија до крајот на оваа година, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

„Затоа овде кажувам јасно и недвосмислено дека и Германија целосно го затвора увозот на руска енергија“, рече таа по средбата со нејзините колеги од Балтикот.

„До летото ќе ја преполовиме нафтата и до крајот на годината ќе бидеме на нула, а потоа ќе следи гасот, во заедничката европска патна карта, бидејќи нашиот заеднички изглед, целосниот изглед на Европската унија е нашата заедничка сила. ” таа рече.

Најголемата европска економија неодамна ги засили напорите да ја намали својата изложеност на руски увоз на енергија. Статистиката покажува дека руската нафта сочинува 25% од германскиот увоз од почетокот на април, што е пад од 35% пред почетокот на воената операција на Москва во Украина. Запирањето на увозот на гас е потешко за Германија, која прими 40 отсто од испораките од Русија во првиот квартал.

Некои европски земји бараат целосно запирање на рускиот увоз на енергија. ЕУ одобри забрана за рускиот јаглен овој месец, но не можеше да постигне договор за ембарго на нафта и природен гас. Русија обезбедува околу 40 отсто од природниот гас на ЕУ и обезбедува околу една третина од потребите за нафта на блокот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова криза во најава: Индија планира ограничување…

Индиските власти планираат да ги продолжат ограничувањата…

Благ пораст на цените на нафтата на…

Цените на суровата нафта најверојатно ќе ја…

Левица: Вработени во општина Брвеница се професионалци…

Вработени во општина Брвеница се професионалци за…

Путин го потпиша указот: Ќе следува одговор…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, го потпиша…

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…