Објавено на:

Бери седми пат избран за претседател на либанскиот Парламент

t

Осумдесет и четиригодишниот Бери кој е 30 години претседател на Парламентот, го доби и новиот четиригодишен мандат, независно што движењето Хезболах и неговите сојузници изгубија мнозинство во Парламентот на последните избори, што беа одбележани со влез на независни кандидати.

Тој ја доби поддршката на 65 од 128-те пратеници, наспроти претходниот избор во 2018 година кога освои 98 гласа.

Дел од пратениците изразија противење на неговиот реизбор со пишување слогани на гласачките ливчиња. „Правда за жртвите од експлозијата во Бејрут”, напишаа некои од пратениците, притоа алудирајжи на експлозијата во пристаништето Бејрут во 2020 година кога загинаа повеќе од 200 луѓе. На неколку други гласачки ливчиња пишуваше „Локман Слим” – името на активистот и интелектуалецот кој го критикуваше Хезболах, пронајден убиен во неговиот автомобил во февруари минатата година.

Бери успеа да добие уште еден претседавачки мандат во време кога Либан се соочува со најтешката социо-економска криза во историјата на државата. Голем дел од населението, меѓународните организации и странските земји ја припишуваат ситуацијата на корупцијата и инертноста на владејачката класа што остана непроменета со децении, на која припаѓа и Бери. 

Новото Собрание е задолжено да ги усвои долгоочекуваните реформи за надминување на финансиската криза што однесе голем дел од либанското населени во сиромаштија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Парламентот на ЕУ ги поддржа Украина и…

Лидерите на ЕУ се во Брисел за…

Бери седми пат избран за претседател на…

Осумдесет и четиригодишниот Бери кој е 30…

Во Србија парламентот се распушти само по…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, прво донесе…

Србија по 13-ти пат избира нов парламентарен…

Србија по 13-ти пат од обновувањето на…

Драма во Либија: Премиерот преживеа атентат

Абдул Хамид ал-Дбеиба, премиерот на Националното единство…