Објавено на:

Берлин тврди дека на Киев му е потребна воена помош за да се исчисти огромна област минирана од Русите

t

Огромната област минирана од руската армија во југоисточна Украина им отежнува на украинските војници и на Киев му е потребна опрема која ќе им помогне да ја надминат таа ситуација, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

„Во моментов разговараме како можеме да го исполниме ова барање“, рече таа на прес-конференција во Берлин со нејзиниот естонски колега Маргус Цакна, нагласувајќи дека Берлин ќе дејствува заедно со другите партнери.

Претходно денеска Бербок ги повика Австралија и другите земји од регионот на Пацификот да соработуваат поблиску со нивните европски партнери со оглед на сè поагресивната политика на Кина, потсетува ДПА. Таа ги соопшти забелешките на онлајн состанок во австралискиот институт Лови, тинк-тенк со седиште во Сиднеј. „Соработката го засилува нашиот глас, единството ја зголемува нашата моќ“, нагласи таа.

„Кина се промени, затоа мора да се промени и нашата политика кон Кина“, додаде министерката. – Гледаме свет на зголемено системско ривалство, во кој некои авторитарни режими се обидуваат да го променат светскиот поредок за да ги зголемат своите сфери на влијание, користејќи не само воена, туку и економска моќ, нагласи таа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Русија нема да дозволи „нацистичка држава“…

Во моментов, ниту Западот ниту Киев не…

Путин: Раководството во Киев „полуде“

Прогонувањето на Русите од страна на украинските…

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…