Берлин: 100.000 руски војници се на границата со Украина – Москва: Ова е наша територија

t

Над 100.000 руски војници се на границата со Украина, тешко е тоа да не се сфати како закана, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок.

„Во последните недели, повеќе од 100.000 руски војници и воена опрема се концентрирани во близина на Украина, без очигледна причина“, рече Бербокова на прес-конференција со рускиот колега Сергеј Лавров во Москва.

„Во последните недели, повеќе од 100.000 руски војници и воена опрема се концентрирани во близина на Украина без очигледна причина“, рече таа на прес-конференција во вторникот по разговорите со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Шефот на руското МНР изјави дека Москва не може да ги прифати барањата во врска со движењето на армијата на сопствена територија.

Шефот на руската дипломатија посочи дека Москва не може да ги прифати барањата за движење на армијата на сопствена територија.

„Исто така, објаснивме дека ескалацијата што се слуша од устата на многу западни политичари, во однос на нашите војници на наша територија и спроведувањето на неопходните воени вежби, што ги прави секоја земја – не можеме сами да прифатиме некои барања што се однесуваат на нашите вооружени сили. територија“, рече министерот.

„Што се однесува до последиците, ниту дадовме, ниту даваме причина за создавање нова конфликтна ситуација. Бараме само едно: да се реализира она што го договоривме“, нагласи рускиот министер.

Лавров додаде дека Москва никому не се заканува, туку да слуша закани на своја сметка.

„Се надевам дека сето ова одразува само одредени емоции кои одредени сили во блокот на западните земји ги поттикнуваат. Ќе се водиме од конкретни работи, а во зависност од тоа какви чекори ќе преземат нашите партнери, нормално, ќе ја одредиме нашата реакција“, заклучи рускиот министер.

Во последно време, Западот ја обвинува Русија дека наводно подготвува инвазија на Украина и дека Москва значително го зголемува своето воено присуство во близина на границите на Украина. Русија одлучно ги отфрла овие обвинувања како неосновани и опасни и нагласува дека ги преместува воените сили на своја територија во согласност со Уставот и дека Западот сето тоа го користи како изговор за натамошно ширење на исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…