БЕСА без ракавици до Ковачевски: Прифати го предизвикот за избори и да видиме кој ќе има мнозинство

t

Изјавите на премиерот Димитар Ковачевски за улогата на Движењето БЕСА во Собранието се несериозни изјави и го покажуваат пристапот на актуелната власт дека сакаат се да помине низ силата на бројките, купените пратеници или искривена волјата на граѓаните, реагирааат од БЕСА на изјавата на Ковачевски.

Движењето БЕСА е конструктивна опозиција која целосно го соголи хибридниот режим на СДСМ и ДУИ, па како ќе се однесуваат пратениците од Движењето БЕСА во Собранието не е работа на премиерот Ковачевски. Односот на силите, особено преку комисиите во Собранието е поставен во 2020 година и каква било промена треба да се направи дури откако ќе се одржат парламентарни избори и ќе дојде нов пратенички состав во Собранието.


Доколку господинот Ковачевски се увери дека има мнозинство, го повикуваме да го прифати предизвикот на опозицијата и да оди на предвремени парламентарни избори, дотогаш може да „ужива“ во задачата што ја презеде како премиер со мнозинство купено и уценувано. што не ја одразува политичката реалност на народната вољја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин почна да дели пасоши во окупираните…

Во блиска иднина во Керсон треба да…

Е*ете се со вакви предлози: Украинците гневни…

Советникот на украинскиот претседател Алексеј Арестович користеше…

(Видео) Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен…

Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен доколку…

Шпанија и Португалија најголеми жаришта на мајмунски…

Португалските здравствени власти денеска потврдија 10 случаи…

СПЦ ја одобри и благослови, а Фанар…

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од…