Беспилотни летала и утрово кружат низ Украина

t

Операцијата за напад на клучната инфраструктура на Украина влезе во 10-ти ден. Нападите со крстосувачки ракети и беспилотни летала камикази не престануваат. Покрај енергетиката, цел на нападот е и железничката инфраструктура, со која Русија се обидува да го запре новиот трансфер на силите на Киев на југ и исток од Украина.

Украински дрон соборен над Севастопол

Гувернерот на Севастопол, Михаил Развозаев изјави дека системот за противвоздушна одбрана што го собори дронот во близина на аеродромот Белбек повторно проработи над градот.

ХИМАРС има ракета Енергодар

Во нападот на ракети лансирани од повеќецевниот ракетен фрлач ХИМАРС, нападнат е Енергодар. Ракетирана е управната зграда. Во нападот оштетени се мостот на влезот во градот и трафостаницата Луц, поради што градот останал без струја. Немаше жртви.

Беспилотни летала камикази го погодија Николаев

Ноќта на 18 и 19 октомври непријателот двапати го нападна реонот Николаев со беспилотни летала камикази „Шахед-136“.

Нападнат Днепропетровск

Во Днепропетровската област регистрирани се ракетни удари на енергетската инфраструктура, дел од населбата остана без струја, јавуваат украински извори.

Непроспиена ноќ за Запорожје

Вечерва беа извршени напади врз објекти на непријателската инфраструктура, прекинато е снабдувањето со електрична енергија и вода. Во Запорожје се слушнале силни експлозии

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…