Беспилотни летала и утрово кружат низ Украина

t

Операцијата за напад на клучната инфраструктура на Украина влезе во 10-ти ден. Нападите со крстосувачки ракети и беспилотни летала камикази не престануваат. Покрај енергетиката, цел на нападот е и железничката инфраструктура, со која Русија се обидува да го запре новиот трансфер на силите на Киев на југ и исток од Украина.

Украински дрон соборен над Севастопол

Гувернерот на Севастопол, Михаил Развозаев изјави дека системот за противвоздушна одбрана што го собори дронот во близина на аеродромот Белбек повторно проработи над градот.

ХИМАРС има ракета Енергодар

Во нападот на ракети лансирани од повеќецевниот ракетен фрлач ХИМАРС, нападнат е Енергодар. Ракетирана е управната зграда. Во нападот оштетени се мостот на влезот во градот и трафостаницата Луц, поради што градот останал без струја. Немаше жртви.

Беспилотни летала камикази го погодија Николаев

Ноќта на 18 и 19 октомври непријателот двапати го нападна реонот Николаев со беспилотни летала камикази „Шахед-136“.

Нападнат Днепропетровск

Во Днепропетровската област регистрирани се ракетни удари на енергетската инфраструктура, дел од населбата остана без струја, јавуваат украински извори.

Непроспиена ноќ за Запорожје

Вечерва беа извршени напади врз објекти на непријателската инфраструктура, прекинато е снабдувањето со електрична енергија и вода. Во Запорожје се слушнале силни експлозии

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…