Објавено на:

БиБиСи: Генералот Залужни под истрага

t

Украински воени генерали и други воени лица се под истрага поради колапсот на јужниот фронт во првите денови од конфликтот со Русија.

Украинските правосудни органи заедно со полицијата, Државното биро за истраги (DBR) и Државната безбедност на Украина (SBU), почнаа со истрага над повеќе високи воени лица за случувањата на југот од земјата во првите денови од руската офанзива кога започна војната, објави БиБиСи Украина, цитирајќи извори.

Повеќе од 50 лица до сега се испрашувани во истрагата, според медиумот. Полицијата во земјата сака да ги разјасни околностите кои доведоа до брз пробив на руската армија на југот во Украина и неуспехот да се уништат мостовите кои водат од Крим до Херсон за да се спречи нивното напредување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Кличко контра Зеленски? Украина станува авторитарна…

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, рече дека…

Столтенберг: Треба да се подготвиме за лоши…

Треба да се подготвиме за лоши вести…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Порошенко се пожали: Ме спречија да ја…

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко соопшти дека властите утрово…

Уапсен осомничен саботер за теpopистичкиот напад на…

Саботерот имал двојно руско-италијанско државјанство, бил регрутиран…