Бидете спокојни: Попоски кажа дека нема безбедносна закана за Македонија поради ситуацијата во Украина

t

Никола Попоски, поранешен министер за надворешни работи и поранешен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „24 анализа“ порача дека најголемите последици за Македонија од руската инвазија ќе бидат економските.

– Не постои безбедносна закана за нас во балкански рамки. Тоа што има НАТО сили на Косово е фактор на стабилност и би требало да сме посигурни. Немање на НАТО сили на Косово, може да стимулира посегнување по оружје и воено решавање на прашањата од сите можни аспекти – рече Попоски.


Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најавите за поскапување на струјата веќе втор…

Кои и колку општини формирале јавни претпријатија…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Инспекторат на Град Скопје спроведе вонреден инспекциски…

По претставка од O2 Иницијатива, денес Инспекторат…

„Југо“ излета од патот Охрид – Кичево

Жена е тешко повредена откако вчера наутро…

Приведени двајца дилери на дрога од Скопје

Приведени двајца дилери на дрога од Скопје,…