Објавено на:

Бизарно тврдење на украинските служби: Русите ги преместуваат мртвите трупови на војници ноќе за да ги прикријат загубите

t

Украинските безбедносни служби тврдат дека руските сили ги преместуваат телата на загинатите руски војници ноќе, за да ги прикријат загубите.

„Телата се враќаат во Русија полураспаднати и треба да се идентификуваат“, соопштија безбедносните служби. Украина тврди дека прислушувала телефонски разговори меѓу руски војници кои разговарале за ова.

Во еден разговор, руски војник наводно рекол дека само 20 до 22 војници од неговиот баталјон од околу 200 луѓе преживеале. Уште деветмина одбиле да ја продолжат борбата, тврдат Украинците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…