Објавено на:

Билд: Цените во Германија растат, а тежините се намалуваат – Купувачите се ограбени двапати

t

Во Германија потрошувачките цени постојано растат, но се чини дека количината во пакувањето на производите е намалена. Германскиот Билд пишува дека покрај тоа што многу производи поскапуваат, се намалува и нивната тежина.

Ова значи дека клиентите сега плаќаат повеќе за помалку. „Потрошувачите всушност беа двапати ограбени“, предупредуваат германските центри за потрошувачи.

Економистот Гунтер Шнабл од Универзитетот во Лајпциг вели дека производителите се обидуваат да ја сокријат инфлацијата нудејќи помала тежина во пакувањето. Ги предупредува потрошувачите да внимаваат на тежината.

„Многу производители користат поевтини состојки, ги менуваат рецептите и го намалуваат квалитетот на производите. На потрошувачите ќе им биде уште потешко да го препознаат ова“, изјави економистот Шнабл за Bild. Тој даде и еден пример и рече дека повеќе млеко во прав се користи во чоколадните производи отколку какаото.

Билд напиша неколку примери на производи кои имаат повисока цена и помала тежина. Еден од нив е чипсот Pringles кој порано чинеше 2,59 евра и тежеше 200 грама, а сега чини 2,79 евра за 185 грама. Пакетот таблети за машина за миење садови Somat Classic сега содржи само 77 таблети, во споредба со 82 претходно.

Храната за мачки на Шеба сега има 66 грама храна наместо 80, а цената остана иста на 99 центи. Производителот ја оправда повисоката цена со „сосема поинаков рецепт“.

Цената на преработеното сирење Микана беше 1,99 евра, додека сега чини 2,29 евра. Покрај тоа, пакувањето е помало за 10 грама, пишува Билд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Минатиот пат ко беа бyгapcки полицајци овде…

“Бyгаpcки полициски службеници ќе дојдат на денот…

Британски министер: Русите користат тактики од Првата…

Британскиот министер за одбрана Бен Валас изјави…

Фондацијата „Македонија“ тврди дека бугарска полиција ќе…

Бугарската непрофитна организација Фондација „Македонија“ преку објава…

Досега над 40 Бугари од Скопје потврдија…

Бугарската фондација „Македонија“ денеска преку социјалните мрежи…