Објавено на:

Бил Гејтс ги нарече антиваксерите “луди”

t

Бил Гејтс ги нарече антиваксерите „луди“ додека се фалеше дека спасил „десетици милиони“ животи.

Зборувајќи на конференцијата TED2022, Гејтс им се обрати на демонстрантите собрани пред настанот за да го осудат и да повикаат на негово апсење.

„Долку е иронично некој да се сврти и да каже дека користиме вакцини за да убиваме луѓе или да заработиме пари или ја започнавме пандемијата“, рече тој.

Сепак, според некои проценки, Бил Гејтс забележал раст на неговото богатство за 31% од околу 98 милијарди долари на почетокот на пандемијата на 137,4 милијарди долари само по 20 месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бил Гејтс ги нарече антиваксерите “луди”

Бил Гејтс ги нарече антиваксерите „луди“ додека…

Бил Гејтс се огласи на Твитер: Јас…

Деви Шридар е американски истражувач за јавно…

Борис Џонсон: „Доста е со глупости!“

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон ги…