Бил Гејтс напиша книга: Како да се спречи следната пандемија?

t

Милијардерот и основач на Мајкрософт Бил Гејтс напиша книга со наслов „Како да се спречи следната пандемија“, која ќе биде објавена во мај 2022 година.

„Во книгата опишувам конкретни чекори што можеме да ги преземеме за да се подготвиме за идните пандемии, но и да ја подобриме здравствената заштита за сите луѓе ширум светот. Ги наведувам лекциите што можеме да ги научиме од оваа пандемија, иновациите што ни се потребни за да спасиме човечки животи “, напиша Гејтс на својот блог.

Милијардерот, исто така, вети дека ќе открие „редовни разговори“ со лидерите во областа на јавното здравство, вклучително и главниот лекар за заразни болести на Америка Ентони Фаучи и генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Гебрејесус. Гејтс ќе сподели и „како е да се биде предмет на теории на заговор“.

Милијардерот Бил Гејтс редовно ги споделува своите ставови за можните сценарија за пандемија на коронавирус. Претходно, Гејтс рече дека бројот на случаи на заразени со коронавирус во земјите ќе се намали по бранот на сојот Омикрон, а коронавирусот постепено ќе почне да се третира како сезонски грип.

„Фајненшл тајмс“ објави дека фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс и британската фондација „Велком Траст“ ќе одвојат 300 милиони. $ на Коалицијата за иновации во подготвеноста за епидемии, која помогна да се развие програмата Covax за испорака на вакцини во земјите со низок и среден приход.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бил Гејтс, Илон Маск и Марк Цукерберг…

Највлијателните личности во технолошката индустрија поитаа на…

ГРУЕВСКИ ОБЈАВУВА НОВА КНИГА СО НАСЛОВ “ДОБРО…

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук сподели…

Трамп кажа кога ќе биде објавена неговата…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го најави…

Бестселер во најава: Зеленски ќе објави книга…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ќе објави…

(Фото) Директорот на СЗО ја промовира книгата…

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом…