Објавено на:

Бил Гејтс се огласи на Твитер: Јас и Фаучи сме мета на дезинфopмации зошто би сакал да ги чипиpaм луѓето

t

Деви Шридар е американски истражувач за јавно здравје, кој е и професор и претседател на невладина организација која се занимава со јавно здравје на Универзитетот во Единбург. Нејзиното истражување ја разгледува ефективноста на интервенциите во јавното здравство, Шридар ја раководи Програмата за глобално управување со здравјето на Универзитетот во Единбург, која ја основаше во 2014 година.

На Твитер во преписка со милијардерот Бил Гејтс разговарааа за многу теми поврзани со пандемијата на коронавирус, но клучното прашање се однесуваше на тоа која иновација на поле на науката ќе ни помогне најмногу за време на пандемијата.

Според милијардерот, вакцините за коронавирус се најзначајниот изум, а следниот чекор би бил истите да нудат долготраен имунитет против коронавирусот.

Сепак преписката отиде во неочекуван правец кога Гејтс реши да коментира тема која долго време е актуелна на социјалните мрежи, но никогаш не проговорил на истата.

Гејтс ја запраша јавноста зошто би сакал да ги чипува луѓето, посочувајќи дека лично тој, Ентони Фаучи и Шридар биле мета на голем број дезинформации за време на пандемијата.

-Луѓето како тебе, јас и Тони Фаучи бевме предмет на многу дезинформации. Не го очекував тоа. Некои од нив сакаат јас да ставам чипови во раце тоа нема смисла за мене – зошто би сакал да го направам тоа, пишува Гејтс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американските технолошки ограничувања за Кина не функционираат

Кинеските компании продолжуваат да купуваат американска опрема…

Huawei планира да произведе 100 милиони паметни…

Кинескиот технолошки гигант Huawei планира да произведе…

Елон Маск со драматично предупредување: Човештвото се…

Елон Маск на својата платформа Х (Твитер)…

(Фото) Хакиран Х (Твитер) профилот на синот…

Денес некој го имаше хакирано профилот на…

Бил Гејтс, Илон Маск и Марк Цукерберг…

Највлијателните личности во технолошката индустрија поитаа на…