Објавено на:

Бил Козби виновен за сексуален напад!

t

Судските власти во американската сојузна држава Калифорнија, во граѓанска тужба, пресуди дека познатиот глумец Бил Козби сексуално ја нападнал Џуди Хат, во вилата „Плејбој“ во Лос Анџелес во 1975 година, кога била тинејџерка. Судот му наложи на глумецот-комичар и да ѝ плати 500.000 долари отштета за душевна болка по немилиот настан.

Џуди Хат сведочеше дека Козби (84) ја поканил неа и еден пријател во вилата кога таа имала 16, а тој 37 години, па ја принудил на секс.

Пресудата е донесена речиси една година по ослободувањето на глумецот од затвор, кога Врховниот суд на Пенсилванија ја отфрли пресудата за сексуален напад во друг кривичен случај, поради правни пропусти.

Американскиот актер, кој лично не се појави на судењето, ги отфрли наводите од обвинението. Против оваа пресуда неговата одбрана ќе поднесе жалба, изјави гласноговорникот на Козби.

Бил Козби е можеби најпознат по улогата во семејната комична ТВ-серија „Козби шоу“ од 1980-тите, а некогаш беше познат како „таткото на Америка“ и национален пример за татковски и семеен морал и етика. Во 21. век, тој се соочи со десетици обвиненија за сексуални напади, недолично однесување и силувања кои почнале уште во 1960-тите, а се спротивни од дотогашните претстави за него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УХМР со најнова прогноза: Еве какво ќе…

Времето утре ќе биде променливо облачно со…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Светиот свештеномаченик Никон Роден е во Неапол…

ИЗГУБИЛ ПАРИ НА АПАРАТИ ВО МАЏАРИ: Се…

Обвинителството спроведе истражна постапка против 27-годишен скопјанец…

НЕМА ДА МУ СЕ ИЗВИНАМ! Русковска вели…

Поранешната шефица на обвинителството за организиран криминал,…

Трамп се изјасни за невин за сите…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп сега се…