Битиќи: Проблемот со автопатот Кичево-Охрид не се парите, туку слабиот институционален капацитет

t

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, вечера во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 рече дека проблемот со автопатот Кичево-Скопје, кој се гради веќе осум години, не е во парите, туку во немањето институционален капацитет.

„Не се проблем парите за автопатот Кичево – Охрид, туку немањето на институционален капацитет за спроведување на проектите. Не сакам да барам алиби, кога го правевме последниот анекс за автопатот, тоа што го дискутиравме со изведувачите беше што ќе преземеме двете страни да исполниме за да можат да работат. Во јули 2021 година имаше 71 инфраструктурен проект што не бил одобрен од страна на институциите“, рече Битиќи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Битиќи: Проблемот со автопатот Кичево-Охрид не се…

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, вечера во…

Предупредување за возачите: Голем одрон на патот…

Поради одрон на карпа кај кичевското село…

Привремен прекин на сообраќај на патот Кичево-Охрид…

На патот во изградба Кичево – Охрид…

Битиќи твpди: Пocкапувањето на стpyjaта нема да…

Нема да има рестрикции на струја по…