Благодетниот оган од Ерусалим денеска ќе стигне во Македонија

t

Традицијата продолжува. Денеска на скопскиот аеродром ќе пристигне благодетниот оган од Ерусалим, објави 4NEWS.mk.

Во предвечерието на Христовото воскресение, сите свеќи се гаснат кај неговиот гроб, а потоа Благодатниот оган слегува во црквата на Христовиот гроб и тие повторно се запалуваат.

Тој оган потоа се носи низ целиот свет.

Во Македонија последните години доаѓа во соработка со грчката црква.

Бугарија оваа година ќе остане без благодетен оган оти не испратија екипа во Ерусалим како што велат поради последните случувања. Во нивните цркви ќе се служи огинот од минатата година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвинет и роднина на еден од загинатите…

Со сослушување нови сведоци предложени од Обвинителството…

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Рано утрово затворската полиција во затворот во…

Игор Џамбазов се прости од Мешковски: Ме…

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина…

И покрај налогот за апсење, Путин ќе…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, по…

Две жени повредени во сообраќајка во Скопје

На 20.03.2023 во 13.15 часот во СВР…