Објавено на:

Блинкен и Столтенберг се воздржуваат од означување на акциите на Русија „геноцид“

t

Високи претставници на САД и НАТО одбија да ги означат активностите на Русија во Украина како „геноцид“, барем не сè уште.На прашањето дали агресијата на Москва е еднаква на геноцид, државниот секретар Антони Блинкен рече: „Ќе погледнеме добро, ќе документираме сè што ќе видиме“ и „ќе го собереме сето тоа“ за „релевантните институции и организации“.

Блинкен рече дека верува оти руските сили извршиле воени злосторства во Украина од инвазијата во февруари.

„Не можеме дане станеме вкочанети од ова“, рече тој. „Не можеме да го нормализираме ова“.

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, исто така не би го употребил зборот „геноцид“ кога го опишува однесувањето на Русија за време на нејзината инвазија на Украина.

„Тоа е бруталност против цивилите, каква што не сме виделе во Европа со децении“, рече тој за „Состојбата на Унијата“. „И тоа е ужасно и апсолутно е неприфатливо цивилите да бидат цел и убиени“.

Столтенберг ја истакна важноста Меѓународниот кривичен суд да отвори истрага за потенцијални воени злосторства во Украина.

Меѓутоа, украинскиот претседател Володимир Зеленски, во интервјуто снимено за емитување на „Соочете се со нацијата“ на CBS, ги нарече дејствата на Русија геноцид.

„Елиминацијата на целата нација и народот, ние сме граѓаните на Украина“, рече тој. „Имаме повеќе од 100 националности. Станува збор за уништување и истребување на сите овие националности. Ние сме граѓани на Украина и не сакаме да бидеме потчинети на политиката на Руската Федерација. Ова е причината поради која сме уништени и истребени. И ова се случува во Европа на 21 век. Значи, ова е тортура на целата нација“.

Изјавите доаѓаат кога новите слики и извештаи продолжуваат да го покажуваат уништувањето на украинското општество и очигледното таргетирање на домови и згради на цивили.

Зборувајќи за „Meet the Press“ на NBC, Блинкен се осврна на уништувањето што силите на Путин го предизвикаа во Украина. „Иако е уназаден, иако верувам дека ова е веќе стратешки пораз за Владимир Путин“, рече тој, „смртта и уништувањето што тој ги прави секој ден во Украина, сликите што се на нашите телевизори и на социјалните медиуми секој ден се ужасни“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ова се македонските хеликоптери кои ќе летаат…

Армиските ми-24 кои е извесно дека ќе…

Повторно апсење на дилери: Полицијата уапси повеќе…

На 25.03.2023 во 00.00 часот на подрачје…

ДУИ: Има европско ориентирани пратеници во редовите…

Демократската Унија за Интеграција ја повикува опозицијата…

Загина руски музичар кој го критикуваше Путин,…

Основачот на поп групата, чија песна стана…

По пандемијата срцевите удари зголемени за трипати,…

По ковид пандемијата зголемен е бројот на…