Објавено на:

Блинкен: Некои од барањата на Русија се апсолутно неостваpливи и тие добро го знаат тоа

t

Некои од барањата на Русија во областа на безбедноста што таа ги испрати до САД се апсолутно неостварливи, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.
„Мислам дека дел од стратегијата е да се претстави список на апсолутно неостварливи барања и потоа да се каже дека другата страна не сака да соработува и тоа да се користи како еден вид оправдување за агресивни дејствија“, посочи Блинкен.

Според него, Русија знае кои барања не можат да се исполнат, но е свесна и за сферите во кои е можен дијалог.
Зборувајќи за претстојните контакти меѓу САД и НАТО со Русија, американскиот државен секретар рече дека Украина е централно прашање на агендата.


Блинкен рече и дека НАТО не и се заканува на Русија, дека не планира да ја користи Украина за тие цели и дека изјавите дека Алијансата ветила дека нема да се шири на исток се лажни.
На крајот на 2021 година, Русија објави нацрт-договори со САД и НАТО за безбедносни гаранции. Меѓу другото, Москва бара правни гаранции од западните партнери за отфрлање на натамошното проширување на НАТО на исток, влезот на Украина во блокот и создавањето воени бази во постсоветските земји. З на 10 јануари на разговорите во Женева планирани меѓу Русија и САД за руските предлози за безбедносни гаранции. Се претпоставува дека потоа руските предлози ќе бидат разгледани на 12 јануари на Советот Русија-НАТО и на 13 јануари на платформата на ОБСЕ во Виена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…

Убиени 250 “нацисти”, уништени тенкови и ракетни…

93-ти ден од специјалната операција на Руската…

Русија: Еврото и доларот се “токсични” валути

Најдобрите резервни валути во светот, американскиот долар…