Објавено на:

Блинкен: Протекувањето од гасоводите нема да влијае врз снабдувањето

t

На прес-конференција заедно со индискиот министер за надворешни работи, Блинкен рече дека САД не ги потврдиле првичните извештаи дека истекувањето може да биде резултат на напад или саботажа, но оти ако е саботажа, тоа не е во ничиј интерес.

Дефектите што се случија на три крака на подморските гасоводи Северен тек 1 и Северен тек 2 се без преседан, а времето на поправка е невозможно да се процени во овој момент, соопшти претходно денеска „Северен тек АГ“, операторот на гасоводот Северен тек 1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…