Објавено на:

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската унија сака да испрати мировни трупи во Украина

t

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека европските лидери се блиску до започнување со разгледување на можноста „членки на Европската унија да испратат некаков вид мировни трупи во Украина“ и дека светот „моментално е блиску до таа линија за која претходно мислевме дека може да не се премине.“

Тој посочи дека војната во Украина е „загрижувачка и опасна“ и дека не е претерување да се каже дека постои реална опасност од светска војна.

Унгарскиот премиер додаде дека војната станува се покрвава и брутална, но дека бројот на европските земји и лидери кои го поддржуваат мирот не е зголемен. „Во исто време, луѓето во Европа почнаа повеќе да зборуваат за прекин на огнот, за мировни преговори, но бројот на жртвите се зголемува. Ги има околу 100.000 од двете страни и тоа треба да ги придвижи кон мир оние кои досега ја поддржуваа војната. Сепак, голем дел од Европа сè уште е на страната на војната, испраќајќи сè побрутална воена опрема во Украина“, рече Орбан.

Тој додаде дека безбедноста на Унгарија е загрозена бидејќи војната се води во соседна земја. Според Орбан, врз Унгарија се врши директен и индиректен притисок.

„Тие сакаат да не натераат во оваа војна“, рече тој, но додаде дека парламентот не може да се заобиколи кога се одлучува за толку тешко прашање.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Русија ја смета можната дискусија за испраќање мировници од ЕУ во Украина за опасна тема, пренесе РИА Новости.

И вчера се слушна став дека Кина не може да биде посредник во мировните преговори за војната во Украина. Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел посочи дека Пекинг може да го олесни постигнувањето договор со Русија.

„Кина не прави разлика меѓу агресорот и жртвата на агресија“, додаде Борел на панел одржан во Мадрид, пренесе Ројтерс.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, исто така предложи прекин на огнот и воспоставување примирје.

„Ќе го преземам ризикот да сугерирам дека воените активности во Украина треба да престанат без право на страните да распоредуваат опрема и да ги прегрупираат силите“, рече Лукашенко додека им се обрати на граѓаните и на парламентот, пренесе Тасс.

Лукашенко изјави дека не треба да има предуслови за прекин на огнот, пренесува белоруската новинска агенција Белта. Тој додаде дека плановите на Русија да распореди тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија се можност да се заштити Белорусија од заканите од Западот, наведува Ројтерс.

Во Москва сметаат дека е несоодветно да се споредуваат двата мировни предлози – оној што го даде Лукашенко и предлогот на кинескиот претседател Кси Џинпинг.

„Самиот претседател на Русија зборуваше за тоа дека лично го разгледал планот, неговите посебни одредби, но мислиме дека не е соодветно да се споредуваат тие две идеи“, нагласи Песков и најави дека Владимир Путин следната ќе разговара со претседателот на Белорусија. недела за неговиот повик за итен прекин на огнот во Украина, но тој исто така истакна дека примирјето во овој момент нема да дозволи постигнување на целите на „специјалната воена операција“.

Украинците вчера ја одбележаа првата годишнина од ослободувањето на градот Буча од руската армија, а претседателот Володимир Зеленски рече дека Киев никогаш нема да им прости на одговорните за, како што рече, злосторствата во тој град. Украинските сили ги вратија Буча и Ирпин во близина на Киев на крајот на март минатата година, а меѓународните истражители сега собираат докази во тие и други градови каде, како што тврдат украинските власти, руските војници извршиле големи злосторства, објави Ројтерс.

Русија ги негира обвинувањата, а откако Украина ја презеде контролата врз Буча, се појавија фотографии од тела на улиците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…

Подготовки за офанзива: Украина нарача сто оклопни…

Украина нарачала 100 полски повеќенаменски оклопни возила „Росомак“,…

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

Ништо од мирот: Кремљ ја отфрли можноста…

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на…