Објавено на:

Блумберг: Гладот ​​и прекините на струја се само почеток на економската криза

t

Гладот ​​и прекините на струја се само почеток на економската криза, тврди Блумберг.

Протестите предизвикани од зголемувањето на цените на храната и енергијата веќе ги зафатија Шри Ланка, Египет, Тунис и Перу. Опасноста се влоши со агресивната кампања за затегнување на ФЕД во монетарната политика во последните две децении.


Коктелот од ризици веќе ја доведе Шри Ланка на работ на неисполнување на обврските kon нејзините обврзници. Неколку други економии во развој, од Пакистан и Тунис до Етиопија и Гана, се во опасност да го следат примерот, според Блумберг.

Зголемувањето на каматните стапки во САД значи скок на трошоците за сервисирање на долгот за земјите во развој, веднаш откако тие позајмија милијарди за да се борат против Ковид-19 и имаат тенденција да го стимулираат одливот на капитал.

Други проблеми што се подготвуваат: Новата епидемија на Ковид-19 ги ​​затвори клучните градови во Кина, а расте загриженоста дека Европа и САД ќе паднат во рецесија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Апасиев: СДС ја инструментализира тајната полиција…

Пратеникот во македонското Собрание и лидер на…

УЧК по улици ви парадира и не…

Ситуацијата пред Собранието на РМ денска ескалираше…

Димитров: На крајот сите ќе бидеме губитници,…

За било какво насилство нема оправдување. Протестите…

Граѓаните гневни: Ковачевски и Османи видовити, секоја…

Не стивнуваат обвинувањата кон власта дека провокациите…

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…