Објавено на:

Блумберг: ЕУ може да се распадне ако ги прими Украина, Македонија, Албанија и неколку други држави како членки!

t

Доделувањето на Украина полноправно членство во Европската унија ќе создаде многу нови проблеми за Унијата, пишува Блумберг.


„ЕУ, која никогаш не била модел на добро владеење, може да пропадне, па дури и да се распадне“, нагласи колумнистот Андреас Клут, додавајќи дека ова предупредување важи и за приемот на Молдавија, Грузија, Албанија, Македонија и други земји кои веќе се во линија. .
Според него, брзањето да им се придружи е лоша идеја.

„Економијата, судството и другите институции на овие земји не се подготвени да влезат во ЕУ. Ова е непромислено“, рече авторот на публикацијата.


Клот, исто така, укажа на збунувачкиот и гломазен систем на управување на синдикатот.
„Зголемениот број на институции и комесари, вавилонскиот хаос на јазици, традиции и национални интереси – најмалиот проблем. Застарените договори на ЕУ не соодветствуваат со реалноста“, додаде тој.
Дополнително, како што забележа , ЕУ нема механизам за протерување на „заведените“ членки.

Така, пристапувањето трае со години или децении, за време на кои земјите апликанти мора да ги усвојат сите закони на унијата, но штом ќе влезат, Брисел нема да може да ги исклучи, се заклучува во публикацијата.


Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја потпиша апликацијата за пристапување во ЕУ на 28 февруари, а во мај Европската комисија доби пополнет прашалник од Киев за почеток на преговорите. Според шефицата на ЕК, Урсула фон дер Лајен, комисијата сега подготвува експертско мислење за земјите членки на унијата.


Некои земји – Чешка, Бугарија, Полска, Словенија, Словачка, Латвија, Литванија и Естонија – ја поддржуваат идејата за пристапување на Украина во ЕУ, но не сите се согласуваат со ова. Конкретно, како што напиша Блумберг, Холандија и Данска се против давање кандидатски статус на Киев, додека Германија како компромис предлага варијанта во која овој статус би бил условен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Ванковска: Колку пати ќе умираме, кој си…

Универзитетската професорка Билјана Ванковска на Фејсбук прашува…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

(Видео) КАПА ДОЛЕ МОМЦИ: Организаторот ја скрати…

Кадетската репрезентација на Македонија обезбеди место на…