Објавено на:

Богатите странци се подготвуваат за вojна: Го pacпродаваат имотот во Киев

t

Странските сопственици на имот во Киев активно го продаваат бидејќи пазарот реагира на загриженоста дека Русија може да го нападне својот сосед, тврди шефот на агенцијата за недвижности во главниот град на Украина.

Говорејќи за весникот Страна во средата, Ирина Луханина, директорка на фирмата Бест селер, рече дека „во последниве години, странците изнесуваа 8-12% од купувачите. Многумина инвестираа во комерцијални недвижнини и беа заинтересирани и за изнајмување станови“.

Сепак, таа рече дека сега има случаи кога сопственици од странство се премислиле да ги изнајмуваат своите станови, и наместо тоа ги продаваат своите имоти. Сепак, агентот за недвижнини истакна дека оние кои долго време живеат во Украина или имаат бизнис таму се посмирени и поскептични во врска со изгледите за руски напад.

Коментарите на Луханина доаѓаат поради загриженоста на западните лидери дека Москва планира да изврши упад во Украина. Говорејќи на брифингот во вторникот, прес-секретарот на Белата куќа Џен Псаки рече дека ситуацијата сега е „екстремно опасна“, а Вашингтон верува дека „Русија во секој момент може да изврши напад на Украина“.

Извештаите кружеа во англофонските медиуми во последниве месеци во кои се тврди дека војниците се трупаат на границата како претходник за офанзива. Кремљ постојано ги негираше обвинувањата дека планира да нападне, при што неговиот секретар за печат Дмитриј Песков ги опишува како „неосновани“ и манифестации на „хистерија“ која се врти во медиумите. Официјалниот претставник, исто така, претходно рече дека движењето на вооружените сили на земјата на сопствена територија е внатрешно прашање и не загрижува никој друг.

Последните тврдења дека Москва планира упад во Украина доаѓаат само неколку месеци откако слични аларми беа подигнати минатиот април.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

Бербок во Киев: Германија ќе ја поддржува…

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок утрово…

Експлозии одекнуваа два часа: Голем руски напад…

Русија изврши воздушен напад врз Киев рано…

Американскиот државен секретар Блинкен е во ненајавена…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен е во…

Њујорк тајмс: Киев е загрижен да не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обидува што…