Божиновски: Ќе треба ли Македонија согласно протоколот да ѝ се извини на Бугарија за џелатите од Ваташа?!

t

Божидар Божиновски на Фејсбук прашува дали согласно Протоколот потпишан од Османи и Генчовска, Македонија ќе треба да ѝ се ивини на Бугарија за џелатите од Ваташа?!

– “Македонија ќе треба да и се извини на Бугарија за злосторствата врз Бугарите од страна на комунистичкиот режим” – протоколот

На сликата е Љубен Апостолов, полковник на бугарската фашистичка војска, касапот од Ваташа. Тој заедно до соучесниците капетанот Борис Жеглов, потпоручникот Костов и подофицерот Петко Опретков се судени од народниот суд во Кавадарци за масакрот во Ваташа и се осуден на смрт. На оваа казна во Скопје подоцна се осудени и соработниците Димитар Раев и Борис Жуглов.

Дали ќе треба да им се извиниме за казните на џелатите од Ваташа? Дали сад, Велика Британија и ссср треба да се извинат за нинбершките судења и смртните казни на нацистите?

Изгледа и во Софија и тука имаат заборавено како завршуваа соработниците на фашистите, напиша Божиновски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави нацистот: Македонија да се извини…

Има многу внатрешни проблеми во Европската унија…

Радев се жали: Наместо европска солидарност Бугарија…

Владата на холандскиот премиер Марк Руте на…

Бугарски медиум ги попари властите и историчарите!…

Колку е повулгарна лагата, толку полесно ја…

Бугарското МНР штрајкува за повисоки плати

Вработените во бугарското Министерството за надворешни работи…

Портпаролот на бугарското МНР: Манупулациите на историската…

Сите манипулации што заедничката комисија со Македонија…