Болниците во Франција под голем притисок – регистриран рекорден број на лица заболени од Ковид-19

t

Франција, на Бадник, надмина праг од 94.000 нови дневни случаи со Ковид-19, најмногу од почетокот на епидмеијата во март 2020 година, според податоците на француското јавно здравство.

Во 24 часа, забележани се 94.124 нови случаи во петтиот бран од епидемијата, зајакнато со омикрон сојот. Последните седум дена просечно дневно имало 66.417 нови случаи.

Претходниот рекорд беше повеќе од 91.000 случаи.

Во петокот илјадници Французи побрзаа во аптеките за да се тесираат во очи католички Божиќ, за да можат да го дочекаат со семејствата.

Медицинските служби се под притисок, а имаат 3.254 пацинети за разлика од вторникот, кога имаше 3.208. Бројот на починати нарасна на 122.462 или 169 повеќе од четвртокот

Од почетокот на кампањата за вакцинација во Франција се вакцинирани 76,5 осто од целокупното население.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакирано француското Национално собрание: Хакерите велат ова…

Веб-страницата на француското Национално собрание од утрово…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

(Видео) Нова револуција: Французите ја запалија зградата…

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските…

ФРАНЦИЈА ПАРАЛИЗИРАНА: Народот се обедини и блокираше…

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон…

(Видео) ФРАНЦИЈА ГОРИ: Макрон го предизвика гневот…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…