Објавено на:

Болсонаро: Имаме интерес да се зближиме со САД

t

Бразил и САД треба да воспостават поблиски врски откако двете земји се разделија од идеолошки причини, изјави бразилскиот претседател на првата официјална средба со неговиот американски колега Џозеф Бајден.

Набрзина договорената средба меѓу двајцата лидери уследи по американска иницијатива, додека Вашингтон се обидува да го направи Самитот на Америка повидлив, кој беше потресен од делумен бојкот, пренесува Ројтерс.

„Имаме огромен интерес да се зближуваме се повеќе до Соединетите држави“, изјави бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…